infografika
Infografika

Infografika – co to jest

Infografika, inaczej grafika informacyjna, to graficzne przedstawienie danych. Za jej pomocą w uproszczony, wizualny sposób można przedstawić informacje, fakty, wyniki badań czy innego typu wiadomości. Dzięki temu, że infografiki łatwiej zapadają w pamięć, są często wykorzystywane przy okazji prezentacji, na plakatach czy w katalogach. Zobaczmy, jak je efektywnie wykorzystać.

O czym pamiętać zanim zabierzemy się za projektowanie?

W procesie wizualizacji danych, w wyniku którego powstają infografiki, najważniejsza jest przejrzystość. Informacje, jakie chcemy zawrzeć w grafice, muszą być więc proste i czytelne. Jeśli tworzymy projekt katalogu, zastanówmy się najpierw, do kogo chcemy go zaadresować i jakie zawrzeć w nim informacje. Dopasowanie treści komunikatu do odbiorców jest bardzo ważne, w końcu zupełnie inny projekt graficzny trafi na przykład w gusta młodzieży, a inny ludzi starszych. Ważna test także świadomość, po co tworzona jest infografika – odpowiedzmy sobie na pytanie, czy ma ona służyć celom informacyjnym, edukacyjnym, promocyjnym czy budowaniu tożsamości marki.

Najważniejsza jest selekcja informacji

Proces wizualizacji ma na celu sprowadzenie danych do prostszego obrazu, musimy więc zastanowić się, jakie informacje są najważniejsze i odrzucić absolutnie wszystko, co nie składa się na sedno wiadomości. Dobrym przykładem takiej czynności jest projektowanie logo. Chodzi w nim przecież o to, żeby w jak najprostszy, a jednocześnie najbardziej adekwatny sposób przedstawić daną ideę. Dobre projekty graficzne do katalogów będą więc estetyczne, przykuwające uwagę, ale zarazem łatwe w odbiorze i mocno informacyjne. Liczą się tylko konkretne hasła, nie ma tu miejsca na lanie wody.

Płynnie łącz tekst z obrazem

Jako że infografika to forma grafiki, opiera się na obrazie. Tworząc projekt ulotki czy katalogu, w których nie ma miejsca na wiele tekstu, a trzeba przekazać wszystkie najważniejsze wiadomości, pamiętajmy, że mówić za słowa powinien obraz. Przyłóżmy więc dużą wagę do wyboru kolorystyki i odpowiednich symboli oraz zadbajmy, by elementy tekstowe i obrazowe połączone były naturalnie.

projektowanie logo
Infografika
Zakładamy firmę. Od czego zacząć?

Zakładając firmę, należy liczyć się z faktem, że początki to nie zbieranie samych owoców swojej pracy, a właśnie wzmożone nakłady wysiłków. Przede wszystkim trudne będzie zorganizowanie firmy pod względem prawnym. Wymagana jest wiedza, której zazwyczaj nie ma przedsiębiorca, który zakłada swoją pierwszą działalność gospodarczą. Wizyta u adwokata czy radcy prawnego …

infografika
Infografika
Po co komu projektowanie logo

Po co komu projektowanie logo? Jest to jeden z najlepszych sposobów na budowanie marki. Zaprojektowany w ten sposób symbol graficzny, można wykorzystywać w różny sposób, na przykład zlecając zamieszczanie go na długopisach firmowych lub innych przedmiotach, które można z wielkim powodzeniem oddawać klientom, pracownikom oraz wszystkim, którzy wpadną choć na …